2 Ocak 2011 Pazar

Direksiyona el sürmeden 13 bin kmParma Üniversitesi tarafından geliştirilen 4 insansız araç harita kullanmadan İtalya'dan Çin’e ulaştı...

İtalya’nın Parma Üniversitesi tarafından üretilen 4 insansız araç, 3 ay önce İtalya’dan yola çıktıktan sonra Doğu Avrupa, Rusya, Kazakistan ve Gobi çölünden geçerek önceki gün Çin’e ulaştı.

Ünlü gezgin Marco Polo’nun gezisinin modern versiyonu olarak gösterilen seyahate katılan 4 elektrikli araç toplamda 13 bin kilometre yol kat etti ve harita kullanmadı.

Avrupa Araştırma Konseyi’nin finansmanlığını üstlendiği test sürüşünde, araçların engellerden kaçınması için güneş enerjili lazer tarayıcılar ve kameralar kullanıldı.

Araçtaki sensörler yolun genişliğini, trafiği ve hava şartlarını ölçerek araçların zorlu yol koşullarında ilerleyebilmesini sağladı. Araçlara yerleştirilen bilgisayarlı izleme sistemi, sensörlerden aldığı bilgileri analiz etti ve otomatik olarak araçların hız ve yönünü ayarladı.

Maksimum hızı saatte 60 kilometre olan minibüs tipi araçlar her 2 ya da 3 saatlik sürüşten sonra 8 saat şarj edildi.

Araçlar sürücüsüz ve haritasız olmalarına rağmen, sadece acil durumlarda müdahale etmek üzere araştırmacıları yolcu olarak taşıdılar. Araştırmacılar iki kere kendi basit hataları nedeniyle aracın arıza yaptığını, karşılaştıkları en zor durumlardan birinin de Moskova’daki trafik sıkışıklığı olduğunu söylediler.