2 Ocak 2011 Pazar

El değmeden pankreas nakliİtalya'daki Pisa Hastanesi’nde “Da Vinci” isimli robot kullanılarak pankreas nakledilen 43 yaşındaki şeker hastası kadın evine gönderildi.

İtalya'da “robot doktorla” ilk kez pankreas nakli ameliyatı yapıldı. Pisa Hastanesi’nde yapılan ameliyatta, “Da Vinci” isimli robot kullanılarak, şeker hastası olan 43 yaşındaki kadına pankreas nakledildi.

Üç saat süren ameliyatta Da Vinci robotunu kontrol eden doktorlar, insan eli değmeden operasyonu tamamladı. Robot sayesinde hastanın vücudunda açılan üç küçük delikle ameliyat gerçekleştirildi.

Hastanın vücudunda yalnızca 7 santimetrelik bir kesik oluştuğu belirtildi. Ameliyat edilen kadın, vücudunda herhangi bir komplikasyon görülmemesi üzerine yaklaşık 1 ay sonra hastaneden taburcu edildi.

Şeker hastası için önemli

İnsan eliyle yapılan pankreas nakli ameliyatlarının, özellikle şeker hastaları için riskli olduğu biliniyordu. Pankreas çevresindeki damarların konumundan dolayı bu ameliyatlarda çok büyük kesikler açılması gerekiyordu.

Bu da şeker hastalarında komplikasyonların ortaya çıkmasına neden olabiliyordu. Robotla yapılan pankreas naklinin, şeker hastalarının tedavisinde yeni bir sayfa açacağı belirtiliyor.

Bugüne kadar tamamen robotlarla yapılan ilk ameliyat ise geçen ay ABD’de gerçekleştirilmişti. Bu ameliyatta, robotlar bir hastanın prostatını almıştı.