2 Ocak 2011 Pazar

Meme Kanseri Artık KorkutmuyorMeme kanseri artık kronik bir hastalık olarak kabul ediliyor. Yapılan araştırmalar sayesinde hakkında en çok bilgi edinilen kanser türü olmasının yanı sıra hayatta kalma oranının en yüksek olduğu kanser çeşidi ünvanını taşıyor.

Bu kanser türü; geç evlenme, doğum yapmama veya geç doğum yapma, az emzirme, kötü beslenme, hormon kullanımı, obezite ve hareketsizlik gibi faktörlerle artıyor.

Meme kanserinde erken teşhis, hayat kurtarıyor. Bu nedenle, kendi kendine muayene ve 40 yaş üstü kadınlarda yıllık mamografiyle ultrason kontrolü önem taşıyor. Günümüzde cerrahi ve tedavi tekniklerin iyileşmesi, kullanılan ilaçların gelişmesiyle sağ kalma oranı artıyor.

Medicana International Ankara Hastanesi Radyoloji Bölümünden Prof. Dr. H. Barış Diren, meme kanserindeki son gelişmeleri anlattı.

Kimlerde daha sık görülüyor?

Meme kanseri, 50 yaş üzeri kadınlarda dört kat daha fazla görülüyor. Anne ya da kız kardeşinde meme kanseri olanlarda görülme olasılığı 2-5 kat daha yüksek. Erken adet görmeye başlayıp geç menopoza girenlerde meme kanserine rastlanma sıklığı artıyor.

İlk çocuk doğurma yaşı 30’un üzerinde ya da 20’nin altında olanlar risk altında. Menopoz nedeniyle, 10 yılın üzerinde östrojen hormonu tedavisi gören kadınlarda, risk daha yüksek.

Bu kanserden korunmak mümkün mü?

Kilo almama ve özellikle menopoz yaşından sonra ideal vücut kilosuna yakın durmak riski azaltıyor. Sigara, alkol ve aşırı kafein tüketiminden uzak durmak da koruyucu etkiye sahip.

Kadınlık hormonu içeren ilaçların kullanımını azaltmak veya kısıtlamak da önemli. 17 yaşından önce doğumla sonuçlanan hamileliklerin meme kanserinin oluşumunu tetiklediğini biliyoruz. Erken yaşta hamilelikleri önlemek gerekiyor.

Mamografinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Mamografi, memenin röntgen tekniğiyle yapılan görüntülemesi olup, tarama amacıyla uygulanan en etkin tanı yöntemi.

Görüntülemede X ışınlarının kullanılması ve radyasyonun kötü etkileri nedeniyle bu yöntem, 40 yaş üstü kadınlarda öneriliyor.

Tanıda yeni gelişmeler var mı?

Manyetik Rezonans (MR), meme kanseri teşhisinde de kullanılmaya başlandı. Dinamik kontrastlı MR adı verilen yöntemle, damar yolundan verilen özel bir ilaç kullanılarak yapılan bu tetkik, meme dokusu içindeki milimetrik boyutlu kanser odaklarını tanımlanabiliyor.

Neden 40 Yaş?

Yaşın ilerlemesi, hamilelik ve emzirme sayısının artmasıyla kadınların memesindeki süt üreten dokuların miktarı azalıyor. Ayrıca yumuşak yağ dokularının oranı artıyor.

Bu da çekilen mamografide memenin daha koyu renkli görünmesine, memede var olan gerçek sert kitlelerin bu kara zeminde daha iyi fark edilebilir halde görülmesine yol açıyor.

Bu nedenle 40 yaş ve iki emzirmeden sonra çekilenlerin daha kaliteli sonuç verdiğini söyleyebiliriz. Erken yaşta çekilen mamografinin görüntüsü bize çok fazla bilgi veremiyor.