25 Kasım 2012 Pazar

Cehenneme açılan kapı!Türkmenistan'ın yüzde 70'ini kaplayan Karakum Çölü, aynı zamanda bilim kurgu filmlerinde görülebilecek bir manzarayla dünya çapında üne sahip.350 bin km karelik alanıyla dev bir çöl olan Karakum’da görenleri korkutan, devasa bir delik yer alıyor.

Birçoklarının düşüneceğinin aksine, bu delik bir meteor çarpmasıyla oluşmadı. Dev krater, insan eliyle, 41 yıl önce açıldı.Doğalgaz rezervleri çok büyük olan bölgede sondaj çalışması yapan Ruslar, 1971 yılında doğalgazla dolu bir mağaranın ortaya çıkmasına neden oldu.

Açıldığı günden bu yana içinden alevlerin yükseldiği “Derweze” deliğinin yerel halk arasındaki adı “Cehenneme açılan kapı.”

Deliğin zehirli gazlar saçacağından endişelenen mühendisler, alevlerin birkaç günde söneceğini düşündü.Ancak mağarayı dolduran gazlar, bugün yanmaya devam ediyor. Delikten yükselen alevler, 350 kişinin yaşadığı Derweze köyündeki çukurdan kilometrelerce ötede bile görünebiliyor.Derweze, başkent Aşkabat’ın yaklaşık 260 km kuzeyinde kalıyor. Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, Nisan 2010’da Derweze deliğini gözlemledi ve deliğin kapatılması gerektiğini belirtti. Ancak o günden bu yana bu konuda bir gelişme yaşanmadı.Karakum Çölü, Hazar Denizi’nin doğusunda kalıyor. Hazar Denizi’nin, büyük petrol ve doğalgaz yataklarına sahip olduğunu biliniyor.