20 Ağustos 2015 Perşembe

3,5 Milyon Voltluk Elektrikle Çarpılınca..Sırp asıllı Amerikalı mucit ve bilim insanı Nikola Tesla hakkında az bilinen gerçekler..


1. 1901 Yılında İnterneti Tarif Etti

Wardenclyffe Kulesi ile yapmayı planladığı şeyin günümüzdeki internetten bir farkı yoktu. Bu fikri yüzünden neredeyse tüm yatırımcıları onun delirdiğini düşünüp projeden geri çekildiler. Kalan tek yatınmcısı olan J.P. Morgan'a şöyle söylemişti: "Bu teknoloji tam olarak uygulanabildiğinde, dünyanın her yerine yanıt verebilen dev bir beyne dönüşecek."

2. Nobel Ödülünü Reddetti

1915 yılınd Edison ile paylaşması için verilecek olan Nobel ödülünü reddetti. Tesla reddedince ödül Edison'a da verilmedi. Böylece o yılın ödülü, Tesla'nın buluşu olan X-ışınları üzerinde çalışma yapan W. Henıy Bragg'a gitti.

3. Müthiş Bir Hafıza

Deneylerinin tüm detaylarını defterine yazmaz, önemli kısımlarını sadece zihninde korurdu. Okuduğu kitapların hepsini ezbere biliyor, seslendirdiği bir pasajın hangi sayfada olduğunu bile söyleyebiliyordu.Fotografik hafızası öyle kuvvetliydi ki bazen icatlarının tasarımını bile sadece kafasının içinden yapıyor, sonra bir anda zihninde canlandırdığı bu modeli hayata geçirip çalıştığını görüyordu.

4. Başka Dünyalar

Tesla başka dünyalarda da yaşam olduğuna inanıyordu. Henüz radyoastronomi bilimi doğmamıştı ama o radyo dalgalarını atmosferi aşacak şekilde yollamayı deniyordu. Deneylerinin detaylarını kimseyle paylaşmadı. Ancak Mars ve Venüs'ten radyo sinyalleri aldığını, şifrelerini çözdüğünü söylüyordu.

5. Doğa Aşığı

Nikola Tesla, insanlann doğal kaynaklan umarsızca tükettiğini düşünüyor, özellikle fosil yakıtlarının yerine bir alternatif bulunması gerektiğini düşünüyordu. Ona göre. bu yakıtlar yüzünden gezegenimize geri dönüşü olmayacak zararlar verecektik. Bu yüzden hayatını adadığı hayallerin başına yenilenebilir ve sınırsız enerji üretmeyi koymuştu.

6. Büyük Bir Hümanist

İnsan hayatının kalitesinin finansal kazanımlar için değil, insanın mutluluğu ve refahı için anınlması gerektiğini savunuyordu. Hiçbir zaman para hırsına tutulmadı. Tüm varlığını icatlarına harcadı. Yeni keşifler yapıp insanoğlunun yaşamını biraz daha kolaylaştırmak onun için her şeyden önemliydi.

7. Işıyan Enerji

Tesla, elektriği kimsenin başaramadığı bir düzeyde anlamıştı. Buna "ışıyan enerji" diyordu. Bir keresinde 40 km. uzaklıktaki 200 adet ampul ve bir elektrik motorunu kablo kullanmadan çalıştırdı. Bunu nasıl yaptığı hala bilinmiyor. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü bilim insanları sadece birkaç metrelik alanda aynı şeyi yapmayı deneyip başansız oldular.

8. Eldeki Ampulün Sırrı

Vücudundan elektrik geçirerek elinde tuttuğu ampulü yakabiliyordu. Diğer eliyse genelde cebinde olurdu. İşin sırrı cepteki elde olmalıydı ama bu sır hiçbir zaman çözülemedi. Tesla deneylerini halka açık bir gösteri olarak sunuyordu. Belki de bu nedenle, tıpkı bir illüzyonist gibi bazı sırlarını saklı tutmayı tercih etti.


9. Radyo Patenti Sorunu

Radyo dalgalarını Tesla keşfetti ama bir zamanlar asistanı olarak yanında çalışan Marconi, palentini ondan önce almayı başardı. Marconi, Tesla'nın yakın arkadaşıydı. Bu patent sayesinde büyük bir servet kazandı. Tesla'nın ölümünden kısa süre sonra Marconi'nin patenti iptal edilip gerçek sahibine yani Tesla'ya geri verildi.10. 3,5 Milyon Voltluk Elektrikle Çarpılınca

Bir deneyinde yaşanan kaza nedeniyle 3,5 milyon voltluk elektrik akımına tutulup bir süre bilincini yitirdi. O anda yaşadıklarını şu sözleriyle ifade ediyordu; "Bilincimi yitirmedim. Kendimi geçmiş, bugün ve geleceği aynı anda deneyimlerken buldum."


11. Boyut Kapısı

Bir deneyinde yaşanan kaza nedeniyle 3,5 milyon voltluk elektrik akımına tutulup bir süre bilincini yitirdi. O anda yaşadıklarını şu sözleriyle ifade ediyordu; "Bilincimi yitirmedim. Kendimi geçmiş, bugün ve geleceği aynı anda deneyimlerken buldum."

12. Dünyanın Rezonansı

Buharlı bir osilatör icat etti ve bununla yaptığı deneyler sırasında yaşadığı semtte ufak çaplı depremlere sebep oldu. Bazı evlerde eşyalar tuhaf bir şekilde havalandı. Deneyleri sırasında dünyanın rezonansını kullanıyordu. Bu titreşim frekansının bilim tarafından anlaşılması için 50 yıl geçmesi gerekti.


13. Einstein'ın Hatası

Görelilik teorisinde bazı hatalar bulmuş, kendisinin daha dinamik bir kütleçekim teorisi üstünde çalıştığını söylemişti. Bu teoriyi hiç paylaşmadı ancak Einstein'ın teorisinde bulduğu hatalar konusunda haklı olduğu sonraki yıllarda anlaşıldı. Albert Einstein ve Nikola Tesla hiç tanışmadılar.